Wolontariat pracowniczy: zalety i przeszkody w rozwoju

Dawid Zaraziński

Twórca Instytutu Kontekstów Pracy. Dyrektor programowy w meet&grow, redaktor naczelny serwisu Strona Kadry. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.

Jeśli interesują Cię tematy związane z pracą i jej przyszłością...

…sprawdź nasz cotygodniowy newsletter! 💌

🔵 Dla kogo: dla ambitnych osób, które interesują się tym, jak pracujemy i jak będzie wyglądała przyszłość pracy.

🔵 Raz w tygodniu: we wtorki rano w Twojej skrzynce.

🔵 Kompaktowa formuła: trzy konkretne tematy – piszemy za krótko, aby zmęczyć; za treściwie, aby przejść obojętnie.

🔵 Warty przetestowania: zapisz się i spróbuj – w każdej chwili możesz się wypisać!

Twoje imię(wymagane)
Zgoda(wymagane)

Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Centrum Wolontariatu podzieliło się wynikami z III Ogólnopolskiego Badania Wolontariatu Pracowniczego. Tegoroczna odsłona zawiera informacje na temat realizowanych programów wolontariatu pracowniczego, świadomości samego pojęcia, korzyści, wyzwań i rozwoju kompetencji w tym zakresie.

Autorzy badania przeprowadzili kilkaset rozmów z właścicielami firm i pracownikami oraz beneficjentami działań wolontariatu pracowniczego.

Co mówią wyniki? 79% osób zatrudnionych w dużych firmach zna pojęcie wolontariatu pracowniczego. W porównaniu z 2012 roku (kiedy opublikowano drugą edycję badania) nastąpił wzrost o 11%. Od tego czasu także o 10% zwiększyła się liczba dużych firm, posiadających programy wolontariatu pracowniczego.

88% respondentów przyznaje, że posiadanie programu wolontariatu pracowniczego ma wpływ na postrzeganie swojego miejsca pracy. Najważniejszymi korzyściami wynikającymi z zaangażowania w różnego rodzaju akcje i inicjatywy są: zadowolenie z pomocy innym, możliwość poznania siebie oraz samorealizacja.

Jakie przeszkody wskazują pracownicy na drodze rozwoju wolontariatu? Prawie połowa ankietowanych pracowników wskazywała na brak czasu. Wyzwaniem jest także budowanie zaangażowania i kwestie formalne.

Więcej informacji znaleźć można w prezentacji z wynikami.

Dlaczego sen jest wazny

Czy i dlaczego sen jest ważny

Nie ma innego obszaru, który z taką mocą wpływa na zdrowie jak sen. Wysoka jakość snu przekłada się na lepsze samopoczucie, dobrostan, relacje z innymi. lub społeczne. Sprawia również, że jesteśmy bardziej efektywni w pracy. To towarzysz, którego chcesz mieć w swoim narożniku.

Czytaj dalej »

Szukasz ciekawego prelegenta?

Zapewniamy między innymi ciekawe prelekcje na konferencjach, rozmowy w podkastach, komentarze prasowe.

Dawid Zaraziński wystąpienia