Praca zdalna uszczęśliwia

Dawid Zaraziński

Twórca Instytutu Kontekstów Pracy. Dyrektor programowy w meet&grow, redaktor naczelny serwisu Strona Kadry. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.

Jeśli interesują Cię tematy związane z pracą i jej przyszłością...

…sprawdź nasz cotygodniowy newsletter! 💌

🔵 Dla kogo: dla ambitnych osób, które interesują się tym, jak pracujemy i jak będzie wyglądała przyszłość pracy.

🔵 Raz w tygodniu: we wtorki rano w Twojej skrzynce.

🔵 Kompaktowa formuła: trzy konkretne tematy – piszemy za krótko, aby zmęczyć; za treściwie, aby przejść obojętnie.

🔵 Warty przetestowania: zapisz się i spróbuj – w każdej chwili możesz się wypisać!

Twoje imię(wymagane)
Zgoda(wymagane)

Badacze z Owl Labs i Global Workplace Analytics postawili sobie za cel sprawdzić, co amerykańscy pracownicy myślą o pracy zdalnej, zarządzaniu zdalnymi zespołami, spotkaniach – oraz jak fakt takiego pracowania wpływa na ich szczęście i nawyki. W badaniu wzięły udział 1202 osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin – z czego 62% pracuje zdalnie (z dowolną częstotliwością).

Jak czytamy w opracowaniu coraz więcej firm rozważa wprowadzenie pracy zdalnej. I słusznie: jest to jeden z najbardziej oczekiwanych benefitów pozapłacowych. Niewiele firm zdaje sobie jednak sprawę, jak praca zdalna wpłynie na pracowników. Wielu liderom wydaje się, że jest ona niekompatybilna z ich stylem zarządzania, że przejście na pracę zdalną to w rzeczywistości najprostszy sposób na utratę kontroli.

Czy wiesz, że ten artykuł ukazał się po raz pierwszy w jednym z poprzednich wydań naszego newslettera?

Zapisz się już dziś »

Tymczasem opracowanie stanowi kolejny zbiór argumentów przemawiających za tym, że mądre wdrożenie pracy zdalnej może być jedną z najlepszych decyzji biznesowych. Dlaczego? Oto najważniejsze ustalenia.

  • 54% respondentów pracuje zdalnie co najmniej raz w miesiącu, 48% – co najmniej raz w tygodniu, a 30% pracuje zdalnie w pełnym wymiarze godzin. Przypominamy, że dane dotyczą USA: z ubiegłorocznych badań wiemy, że 68% pracowników na całym świecie pracowało zdalnie przynajmniej raz w miesiącu, w tym 18% w pełnym wymiarze godzin.
  • Zdalnie pracują najczęściej przedstawiciele następujących branż: opieka zdrowotna, technologia/internet, usługi finansowe, edukacja, produkcja (patrz grafika poniżej).
praca zdalna branże
  • Pracownicy zdalni zarabiają ponad 100 tys. dolarów rocznie 2,2 razy częściej niż pracownicy pracujący w siedzibie firmy – takimi zarobkami (i większymi) cieszy się 26% badanych pracowników zdalnych.
  • Praca zdalna – a nawet sama możliwość jej podjęcia! – sprawia, że pracownicy są szczęśliwsi, czują, że bardziej się im ufa, częściej i łatwiej osiągają równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

[ad position=”text-middle”]

  • Pracownicy zdalni są także bardziej lojalni: twierdzą, że prawdopodobnie pozostaną w obecnej pracy przez następne 5 lat o 13% częściej niż pracownicy pracujący w siedzibie firmy.
  • Czy praca zdalna nie zamyka pracowników na rozwój kariery? 68% badanych pracowników zdalnych twierdzi, że taka praca nie wpłynie negatywnie na ich rozwój zawodowy – 23% osób ma takie obawy.
  • Jakie są największe zalety pracy zdalnej? Respondenci wymieniają: lepszą równowagę między pracą i życiem prywatnym (91%), większą wydajność i skupienie (79%), mniej stresu (78%), brak dojazdów (78%). Patrz zestawienie poniżej.
Praca zdalna zalety
  • Pracownicy zdalni pracują więcej – częściej niż pracownicy pracujący „na miejscu” twierdzą, że pracują ponad 40 godzin tygodniowo. Obie grupy dzielą wskaźnik poczucia przepracowania (odpowiedzi odpowiednio 22% i 20% respondentów). Co ciekawe, różne są powody długiego pracowania. Pracujący w siedzibie firmy pracują najczęściej dlatego, bo jest to wymóg pracodawcy – pracownicy zdalni robią to najczęściej, ponieważ lubią to, co robią.
  • Pracownicy zdalni uczestniczą w większej liczbie spotkań – 14% badanych ma więcej niż 10 spotkań tygodniowo (3% pracowników „na miejscu”). Bardziej narzekają też, że spotkania wpływają negatywnie na ich produktywność.

W raporcie znajdziecie jeszcze więcej informacji. Zachęcamy do zapoznania się z całością opracowania.

[ad position=”text-down”]

Szukasz ciekawego prelegenta?

Zapewniamy między innymi ciekawe prelekcje na konferencjach, rozmowy w podkastach, komentarze prasowe.

Dawid Zaraziński wystąpienia