Praca a szczęście: czy polscy pracownicy są szczęśliwi?

Dawid Zaraziński

Twórca Instytutu Kontekstów Pracy. Aktywny na LinkedIn oraz Twitterze.

Interesują Cię tematy związane z pracą? Sprawdź nasz newsletter! 💌

👉 Dla kogo: dla ambitnych osób, które interesują się tym, jak pracujemy i jaka będzie przyszłość pracy.

👉 Raz w tygodniu: we wtorkowe poranki w Twojej skrzynce.

👉 Kompaktowa formuła: piszemy za krótko, aby zmęczyć; za treściwie, aby przejść obojętnie.

Twoje imię(wymagane)

Mindspace, globalny operator butikowych przestrzeni coworkingowych, przeprowadził w kwietniu 2019 r. wraz z firmą badawczą OnePoll, ankietę wśród 5000 pracowników biurowych w 7 krajach (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Holandia, Izrael, Polska i Rumunia). Celem było zbadanie poziomu szczęścia i zaangażowania w miejscu pracy. Jaka wypada relacja „praca a szczęście”?

Jak się okazuje, najszczęśliwsi pracownicy mieszkają w USA. Najbardziej – z badanych krajów – cieszą się z wyjścia do pracy (aż 54% respondentów twierdzi, że są bardzo szczęśliwi, 39%, że zazwyczaj szczęśliwi). Polscy pracownicy plasują się w połowie rankingu – 25% jest bardzo, a 58% zazwyczaj szczęśliwych. Co ciekawe, w naszym kraju, inaczej niż na pozostałych badanych rynkach, to kobiety odczuwają wyższy poziom szczęścia w pracy. Najmniej szczęścia odczuwają Brytyjczycy. Poziom szczęścia pracowników spada także wraz z wiekiem.

Mindspace: szczęście pracowników
Mindspace: szczęście pracowników

Ze szczęściem pracowników skorelowane jest ich zaangażowanie a szczęśliwi pracownicy są o 12% bardziej produktywni. Znów: najbardziej zaangażowani są Amerykanie, najmniej – Brytyjczycy. Polacy są wbrew pozorom niemal równie zaangażowani jak Amerykanie.

Praca a szczęście: biznesowi się opłaca!

Jakie są powody braku zaangażowania w pracę? Dla 34% badanych powodem niskiego zaangażowania są słabe zarobki, a dla 35% – nieinspirujące miejsce pracy. Jak zwracają uwagę autorzy badania, ludzie chcą mieć poczucie celu oraz osiągać wyznaczone założenia i wyniki. W Polsce i Izraelu 22% pracowników poszukuje w pracy możliwości rozwoju osobistego, natomiast w USA i Europie Zachodniej tylko 12%.

Poczucie szczęścia w miejscu pracy jest ważne nie tylko dla stworzenia panującej w nim atmosfery – ma też znaczenie dla biznesu. Staramy się analizować, co sprawia, że pracownicy są zadowoleni, ponieważ wiemy, że szczęśliwy zespół to osoby bardziej zaangażowane, produktywne, kreatywne, o wyższej wytrzymałości i odporności. Tacy pracownicy mają również pozytywny wpływ na swoich kolegów i dłużej pozostają w firmie. Czego chcieć więcej? – przekonuje Dan Zakai, dyrektor generalny i współzałożyciel Mindspace.

Przede wszystkim: słuchać

Co powinny zrobić firmy, aby poziom szczęścia i zaangażowania pracowników się podnosił? Przede wszystkim słuchać. Trudno to jednak osiągnąć w sytuacji, gdy globalnie 21% organizacji nie przeprowadza oceny zaangażowania pracowników (w Polsce 16%). Wśród tej grupy, prawie jedna trzecia małych przedsiębiorstw (2-20 pracowników) nie przeprowadza takiej oceny, ale aż 90% dużych korporacji robi to regularnie. Na poziom szczęścia wpływa również elastyczność pracodawcy (np. godziny pracy, praca zdalna).

Pełną treść wyników badania znaleźć można pod tym adresem.

Szukasz ciekawego prelegenta?

Zapewniamy między innymi ciekawe prelekcje na konferencjach, rozmowy w podkastach, komentarze prasowe.