Jak czytamy w raporcie „Generacja dobrej kariery”, najmłodsi pracownicy są najbardziej pozytywnie nastawieni do częstych zmian pracy. Jednak to starsze generacje częściej wierzą we wpływ technologii na życie zawodowe – i są gotowe się przekwalifikować. Jak wygląda zależność pokolenia a praca?
Poniżej najważniejsze dane z raportu.
- 66% badanych z generacji Z uważa, że czas pracy w jednej firmie będzie się skracać.
- Perspektywa zmiany zawodu najczęściej cieszy młodsze generacje.
- Generacje Z i Y są częściej skłonne do zmiany kwalifikacji zawodowych.
- Starsze pokolenia częściej widzą wpływ technologii na pracę.
- Aż 65% pracowników 56+ spodziewa się, że maszyny przejmą część pracy ludzi.
Na uczelnie i do firm wkracza obecnie generacja Z (18-24 lata) – w tym osoby urodzone już w XXI wieku. Według różnych prognoz generacja Y (25-39 lat) już wkrótce zacznie stanowić połowę aktywnych pracowników. Generacja X (40-55 lat) rozwijała kariery niedługo po przełomowym ’89 roku. W końcu, baby boomers (56 lat i wyżej) – to pokolenie osób zbliżających się do wieku emerytalnego.

Czy będziemy częściej zmieniać pracę?
Czy w ciągu najbliższych pięciu lat będziemy zmieniać pracę częściej, niż dziś? O tym najczęściej przekonani są najmłodsi pracownicy (18-24 lata). Aż 66% badanych przedstawicieli generacji Z badanych spodziewa się, że średni czas pracy w jednym miejscu będzie się skracać. Co interesujące, podobnie twierdzi tylko 45% osób z generacji Y (25-39 lat). To tyle samo, co w wypadku starszych pracowników z pokoleń X i baby boomers.

Pokolenia a praca: zmiana zawodu
Zarówno generacja Z, jak i Y podobnie podchodzą do perspektywy zmiany zawodu w przyszłości. Połowa badanych w wieku 18-24 i 53% w wieku 25-39 odbiera taką możliwość pozytywnie. To zdecydowanie większa grupa, niż w przypadku pokolenia X (44%) czy osób w wieku 56+ (27%).

Czy technologia przejmie pracę człowieka?
Wbrew stereotypom, to właśnie pracownicy ze starszych pokoleń częściej spodziewają się cyfrowej rewolucji w życiu zawodowym. Aż 56% badanych w wieku ponad 55 lat zgadza się ze stwierdzeniem, że w przyszłości znajomość nowych technologii będzie ważniejsza w pracy od pozostałych umiejętności. Uważa tak rzadziej zarówno generacja Z, jak i generacja Y.

Co interesujące, to również najstarsi najczęściej prognozują, że technologie w przyszłości przejmą w wielu dziedzinach pracę ludzi. Twierdzi tak aż 69% baby boomers, czyli badanych w wieku ponad 55 lat. Drugą grupą, która najczęściej wierzy we wpływ technologii na pracę, są najmłodsi pracownicy (18-24 lat). Wśród nich taką opinię wyraziło 64% badanych. Jednocześnie warto zauważyć, że pozostałe osoby to w większości respondenci niezdecydowani. Pracownicy, którzy wyraźnie nie wierzą w przejmowanie pracy ludzi przez technologie, wśród wszystkich badanych stanowili łącznie zaledwie 10%.
Raport Pracuj.pl wykazał dość dużą gotowość wszystkich grup wiekowych do zmiany kwalifikacji w obliczu zmian na rynku pracy. Badacze zapytali, jak pracownicy zachowaliby się w sytuacji, w której mieliby do wyboru nabycie nowych kompetencji lub zmianę pracodawcy. W tej relacji pokolenia a praca nie było różnic. Przedstawiciele wszystkich generacji w zdecydowanej większości zadeklarowali chęć zdobycia nowych umiejętności. Wyraźnie widać jednak, że częściej skłonni byliby do tego przedstawiciele starszych pokoleń. Młodsi pracownicy częściej od nich skłaniają się do zmiany pracodawcy.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią raportu – znaleźć można go na tej stronie.