Podkasty o pracy: 20 audycji, które rozbudzą Twoją ciekawość

Dawid Zaraziński

Twórca Instytutu Kontekstów Pracy. Aktywny na LinkedIn oraz Twitterze.

Interesują Cię tematy związane z pracą? Sprawdź nasz newsletter! 💌

👉 Dla kogo: dla ambitnych osób, które interesują się tym, jak pracujemy i jaka będzie przyszłość pracy.

👉 Raz w tygodniu: we wtorkowe poranki w Twojej skrzynce.

👉 Kompaktowa formuła: piszemy za krótko, aby zmęczyć; za treściwie, aby przejść obojętnie.

Twoje imię(wymagane)

Szał na podkasty trwa w najlepsze – w tym: podkasty o pracy. Trudno się dziwić – to interesująca propozycja zarówno dla tych, którzy mają chwilę na skupienie w komfortowych warunkach, jak i dla zabieganych, którym nagrania towarzyszą podczas treningów czy dojazdów do pracy. Według danych Tandem Media (podaję za PB.pl), 31 proc. polskich internautów regularnie słucha podkastów. Jest więc dla kogo nagrywać!

Jakiś czas temu poprosiliśmy Was o Wasze podkastowe rekomendacje. W ten sposób powstała bardzo ciekawa i zróżnicowana lista audycji polecanych przez społeczność Instytutu Kontekstów Pracy. Zachęcam do zapoznania się i sprawdzenia wyróżnionych podkastów. A jeśli macie jakieś dodatkowe propozycje – zostawcie w komentarzu. Miłego słuchania!

Może to nieładnie, ale zaczynamy od siebie…

Podkasty o pracy: WorkLife

Autor: Adam Grant

Więcej informacji: adamgrant.net/podcast

Absolutnie nr 1 dla mnie. Adam Grant to światowa gwiazda psychologii pracy i organizacji. Prowadzi ciekawe badania, do tego potrafi o nich opowiadać tak, że każda pracująca osoba, dbająca o swoje zdrowie i efektywność, może z nich skorzystać. Każdy odcinek podkastu to zlepek wypowiedzi gości, informacji o badaniach i garść praktycznych wskazówek. Jest żywo, dynamicznie i bardzo merytorycznie – Malwina Puchalska-Kamińska. 

Jeśli miałbym słuchać tylko jednego podkastu – to byłby to właśnie ten. Adam Grant to nie tylko doskonały psycholog, ale również świetny „opowiadacz”. Różnorodność tematów związanych z szeroko rozumianą pracą, głębokie naukowe zakorzenienie i lekka, wciągająca formuła sprawią, że czekam na każdy nowy odcinek! – Dawid Zaraziński.

Adam Grant to autor bestsellerów „New York Timesa” i jeden z najbardziej fascynujących i prowokujących myślicieli z dziedziny zarządzania swojego pokolenia – Mariusz Szubelski.

Rekomenduje także Monika Malcherek.

Podkasty o pracy: Zaprojektuj swoje życie

Autor: Maciej Filipkowski

Więcej informacji: zaprojektujswojezycie.pl

Poprzez zapraszanie ciekawych gości, pozwolenie im na opowiadanie ich własnej historii, pokazuje różnorodne spojrzenie, wizje, postawy, kierunki, które mogą dać dobry wkład do tworzenia własnego scenariusza rozwoju, zarządzania sobą i budowania własnej świadomości – Agnieszka Jurkowska.

Urzeczywistnij swoje JA 

Autorka: Marta Iwanowska-Polkowska

Więcej informacji: manufakturarozwoju.pl/podcast

To podkast dla osób, które chcą żyć i pracować bardziej odważnie i z większą autentycznością. To rozmowy o nas samych, które pozostawiają głęboką refleksję i pozwalają lepiej zrozumieć siebie – Agnieszka Jurkowska.

Podkasty o pracy: Scenariusze Kariery

Autorka: Agnieszka Jurkowska

Więcej informacji: insideskills.pl/scenariusze-kariery

Trudno pisać o własnym podkaście w perspektywy słuchacza, więc podzielę się tym, co zazwyczaj słyszę od innych. To podkast, który utwierdza, że my sami jesteśmy twórcami swojego życia zawodowego. Każdy odcinek dostarcza praktycznej i konkretnej wiedzy z obszaru rynku pracy, sposobów poszukiwania pracy i rozwoju zawodowego. Rozmowy z zapraszanymi gośćmi inspirują, dodają pozytywnej energii i motywują do działania – Agnieszka Jurkowska.

PS Miałem przyjemność być jednym z gości audycji!

TED

Wielu autorów

Więcej informacji: ted.com/podcasts

Masa różnych tematów, zazwyczaj opowiadanych z perspektywy najnowszych osiągnięć naukowych i na podstawie najświeższych wyników badań, czasem doświadczenia z życia lub pracy opowiadane przez interesujących mówców. Mój numer jeden, jeżeli chodzi o research na tematy związane z pracą, kreatywnością i poprawą jakości życia. Dlaczego? Bo używam jako jedną z głównych „wyszukiwarek”, jeżeli szukam inspiracji w którymś z tych zagadnień – Piotr Boulangé. To nie tylko podkasty o pracy – warto śledzić!

Podkasty o pracy: BSS bez tajemnic

Autor: Wiktor Doktór

Więcej: spreaker.com/show/bss-bez-tajemnic

Podkast dedykowany nowoczesnym usługom dla biznesu. Usłyszysz tu ciekawostki dotyczące outsourcingu, centrów usług wspólnych i szeroko pojętego świata BSS. W tym informacje o raportach i rozmowy z ciekawymi ludźmi. No i coraz częściej, już prawie cyklicznie temat coworków – przestrzeni coworkingowych – Piotr Boulangé.

Bezpiecznik

Autorka: Joanna Jurga

Więcej: joannajurga.com/podcasty

To podkast nagrywany przez Joannę Jurgę ‒ projektantkę produktu i przestrzeni, innowatorkę oraz wykładowczynię. W swojej pracy chętnie porusza zagadnienia z zakresu designu synestetycznego i spekulatywnego. W ramach audycji opowiada o tym, czym jest zmysłowy odbiór rzeczywistości, neuroarchitektura i proksemika, czyli jak odbieramy otaczający nas świat i co możemy zrobić, by żyło nam się lepiej. Czego uczą nas doświadczenia z życia w skrajnych lokalizacjach, takich jak habitaty kosmiczne czy stacje polarne oraz problemy z bezsennością, stanami lękowymi i depresją – Piotr Boulangé.

Podkasty o pracy: Menedżer Plus

Autor: Mariusz Chrapko

Więcej: mariuszchrapko.com/cykl/podcast

Cenię za dobór tematów; odcinki podkastów odpowiadają na największe wyzwania związane z zarządzaniem zespołami. Do tego jest dużo konkretów: case studies, narzędzi. Rozwiązania, które proponuje Mariusz są na czasie, nie ma tu miejsca na nudne i przebrzmiałe teorie czy metody – Malwina Puchalska-Kamińska.

Głównie o zwinnym przywództwie, ale temat jest traktowany szeroko – Monika Malcherek.

O zmierzchu

Autorka: Marta Niedźwiecka

Więcej: niedzwiecka.net/podcasty

Marta jest genialną narratorką prowadzącą słuchacza przez meandry ludzkiej psychiki, nie szczędzi przy tym soczystych historii często z własnego życia, trafnych obserwacji i barwnego języka. Jest dla mnie przykładem jak mówić o rzeczach trudnych w przystępny (ale nie upupiający) sposób – Joanna Jurga.

Strefa Designu Uniwersytetu SWPS

Wielu autorów

Więcej: swps.pl/strefa-designu

Mogę posłuchać, co o projektowaniu myślą koledzy i koleżanki po fachu, co w trawie piszczy, jest – lub będzie – ważne w działaniach kreatywnych, a także, na co zwracać uwagę w dziedzinach projektowych, które nie są moją specjalizacją – Joanna Jurga.

Brzmienie Świata z lotu Drozda

Autor: Paweł Drozd

Więcej: paweldrozd.pl/posluchaj

Podkast, który pozwala poszerzyć horyzonty i w niesamowicie klimatyczny sposób zabiera w podróż do miejsc, w których prawdopodobnie nigdy sami nie pojedziemy – Jakub Kompa.

Raport o stanie świata

Autor: Dariusz Rosiak

Więcej: raportostanieswiata.pl

Omówienie wydarzeń politycznych, społecznych i kulturalnych w pogłębionej formie, co pozwala na lepsze zrozumienie mechanizmów, które na co dzień relacjonowane są skrótowo w serwisach i dyskusjach radiowych czy telewizyjnych. Przydatne dla ludzi interesujących się polityką światową, a nie tylko krajową – Jakub Kompa.

Najważniejsze informacje o tym, co się dzieje poza naszym małym podwórkiem. Moim zdaniem niezbędny, aby rozumieć szerszy kontekst – Przemysław Chimczak-Bratkowski.

Dział zagraniczny

Autor: Maciej Okraszewski

Więcej: dzialzagraniczny.pl

Bardzo konkretne historie obrazujące zmieniający się świat. Doskonałe uzupełnienie Raportu o stanie świata – Przemysław Chimczak-Bratkowski.

Muda Talks

Autorka: Anna Pięta

Więcej: facebook.com/MudaTalks

Pokazuje, że zrównoważenie dziś to nie tylko jedzenie i jakieś wyszukane działania bańki z Warszawy (no offence), ale zrównoważenie to temat, którego można dotknąć z każdej strony i powinno się o nim tak rozmawiać. W życiu, biznesie, jedzeniu, ciuchach i wyborze wystawy – Anna Zarudzka.

Podkasty o pracy: Dare to Lead

Autorka: Brené Brown

Więcej: brenebrown.com/dtl-podcast

Wkurzam się na uproszczenia, wyłączam, wracam, znów się inspiruję, wkurzam i tak na okrągło. Trudno jednak mi porównać poziom dyskusji o leadershipie i świadomym jego rozwoju z czymkolwiek innym, czego słuchałam (biorąc pod uwagę, że leadership to już nieco więcej, niż bycie menedżerem) – Anna Zarudzka.

Work of Fiction

Wielu autorów

Więcej: workoffiction.fm

To przykład, kiedy tak bardzo inspiruje cię działanie firmy, że podążasz za jej wszystkimi treściami. W tym wypadku – z mojej bańki „organizational development” – NOBL, niedoścignieni konsultanci nowoczesnej pracy zza Wielkiej Wody. Twórcy analizują fikcyjne organizacje z filmów i seriali – Anna Zarudzka. W kategorii „podkasty o pracy” – bardzo warto!

Radio Algorytmia

Wielu autorów

Więcej: algorytmia.com/radioalgorytmia

Luźnie choć wymagające skupienia rozmowy na styku zarządzania i sprzedaży, przeplatające się zwinnie z psychologią. Podczas audycji prowadzący podejmują wyzwania biznesowe oraz trudne do podjęcia decyzje, często rozkładając je na czynniki pierwsze, rekomendując możliwe rozwiązania. Całość uzupełniają o przykłady ze swojej codziennej pracy konsultantów – Piotr Szymczak.

Technologicznie

Autorzy: Bartek Pucek, Jarosław Kuźniar

Więcej: voicehouse.co/audycje/technologicznie

Moje ostatnie odkrycie to projekt realizowany przez Jarka Kuźniara i Bartka Pucka. Duet podejmuje miks obszarów technologii oraz komunikacji. Każda audycja to dobrze zaplanowana podróż, podczas której panowie wchodzą w rolę najpierw odkrywców, a później przewodników, co daje wrażenie otrzymywania wiedzy z pierwszej ręki – Piotr Szymczak.

Twórcze pisanie z Madeyską

Autorka: Ewa Madeyska

Więcej: Spotify

Ten podkast stał się dla mnie niespodziewanym prezentem w pandemii. Ewa fantastycznie opowiada o pisaniu, a przy tym życzliwie przypomina, że powieść, o napisaniu której marzysz od dawna, sama się nie napisze. I bardzo fajnie pokazuje, co konkretnie można zrobić, aby ruszyć z miejsca czy przełamywać późniejsze bariery w pisaniu. Jest inspirująco, motywująco, narzędziowo, momentami zabawnie, momentami nie… Zawsze jednak szczerze, co bardzo u niej cenię – Paulina Grzęda.

Szukasz ciekawego prelegenta?

Zapewniamy między innymi ciekawe prelekcje na konferencjach, rozmowy w podkastach, komentarze prasowe.