Zadowolony jak mikroprzedsiębiorca

Dawid Zaraziński

Twórca Instytutu Kontekstów Pracy. Aktywny na LinkedIn oraz Twitterze.

Interesują Cię tematy związane z pracą? Sprawdź nasz newsletter! 💌

👉 Dla kogo: dla ambitnych osób, które interesują się tym, jak pracujemy i jaka będzie przyszłość pracy.

👉 Raz w tygodniu: we wtorkowe poranki w Twojej skrzynce.

👉 Kompaktowa formuła: piszemy za krótko, aby zmęczyć; za treściwie, aby przejść obojętnie.

Twoje imię(wymagane)

916 – tyle jednoosobowych firm przybywa średnio w naszym kraju dziennie. To o 130-150 nowych pomysłów na biznes więcej niż 5 czy nawet 2 lata temu – wynika z raportu Tax Care „Indeks przedsiębiorczości 2.0”. Czy polski mikroprzedsiębiorca jest zadowolony ze swojej pracy?

Raport Tax Care zwrócił naszą uwagę przede wszystkim w związku z poruszonym w nim wątku satysfakcji z prowadzenia mikrofirmy. Jednoosobowa działalność gospodarcza przynosi więcej satysfakcji z pracy niż etat – to odpowiednio 67% i 25%. Z czego to wynika?

Wydawać by się mogło, że za tak wysoka satysfakcja wśród przedsiębiorców umotywowana jest głównie lepszymi zarobkami, zgodnie z panującym powszechnie przekonaniem dotyczącym pracy na własny rachunek.

Własna firma przynosi dwa razy większą satysfakcję, która nie wynika tylko z zarobków – przekonuje Adam Głos, prezes Tax Care.

Mikroprzedsiębiorca ceni wyzwania i komfort

Tymczasem osoby prowadzące działalność gospodarczą najbardziej doceniają w swojej pracy: wyzwania – 36 proc., relacje z ludźmi – 32 proc. i komfort pracy – 26 proc. Pracownicy etatowi najczęściej wymieniają zaś zarobki.

Co ceni mikroprzedsiębiorca?

Co zaś demotywuje do pracy? „Etatowcy” wymieniają zarobki i słabą atmosferę. Mikroprzedsiębiorca za najważniejsze czynniki jako nielubiane uznaje trudną pracę z klientami oraz stres i presję.

Co ciekawe drugą najczęściej padającą odpowiedzią wśród wszystkich trzech grup było: „nie ma nic takiego”.

Częściej na prowadzenie mikrofirmy decydują się mężczyźni (53%). Są w wieku 31-45 lat (63%) i mają najczęściej średnie wykształcenie (50%). W zdecydowanej większości świadczą oni usługi (82%).

Metodologia badania

Badanie przeprowadzono metodą CATI na próbie 850 pracujących. W składzie próby uwzględniono 550 osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zwanych dalej JDG (z wyodrębnieniem wystawiających faktury lub rachunki tylko 1 firmie, zwanych dalej samozatrudnionymi) oraz 300 pracujących na umowie o pracę.

PS A Ty, jako mikroprzedsiębiorca, jesteś zadowolony/a ze swojej pracy? Daj nam znać! Chętnie porozmawiamy o Twoich wyzwaniach!

Szukasz ciekawego prelegenta?

Zapewniamy między innymi ciekawe prelekcje na konferencjach, rozmowy w podkastach, komentarze prasowe.