Marihuana zmniejsza ryzyko wypadków w pracy?

Dawid Zaraziński

Twórca Instytutu Kontekstów Pracy. Dyrektor programowy w meet&grow, redaktor naczelny serwisu Strona Kadry. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.

Jeśli interesują Cię tematy związane z pracą i jej przyszłością...

…sprawdź nasz cotygodniowy newsletter! 💌

🔵 Dla kogo: dla ambitnych osób, które interesują się tym, jak pracujemy i jak będzie wyglądała przyszłość pracy.

🔵 Raz w tygodniu: we wtorki rano w Twojej skrzynce.

🔵 Kompaktowa formuła: trzy konkretne tematy – piszemy za krótko, aby zmęczyć; za treściwie, aby przejść obojętnie.

🔵 Warty przetestowania: zapisz się i spróbuj – w każdej chwili możesz się wypisać!

Twoje imię(wymagane)
Zgoda(wymagane)

Marihuana. Cóż za kontrowersyjny temat. Żyjemy w czasach, w których w jednym miejscu świata można za posiadanie nawet niewielkiej ilości trafić do więzienia – a w drugim cieszyć się nią bezkarnie i całkiem oficjalnie.

Ale dlaczego właściwie pisaliśmy o marihuanie w Kontekstowniku – newsletterze dotyczącym pracy? Najnowsze badania sugerują bowiem, że w miejscach, w których marihuana stała się legalna… spadła śmiertelność spowodowana wypadkami. Jak to możliwe?

Wyniki badań przeprowadzonych w USA przez trójkę naukowców zostały opublikowane w piśmie „International Journal of Drug Policy”. Analizy pokazują, że stany z legalną marihuaną odnotowują aż o 19,5% mniej przypadków śmierci wśród młodych pracowników (25-44 lat). Pod uwagę wzięto statystyki wypadków z każdego z amerykańskich stanów za okres 1992-2015.

Czy wiesz, że ten artykuł ukazał się po raz pierwszy w jednym z poprzednich wydań naszego newslettera?

Zapisz się już dziś »

Badacze sugerują, że dzieje się tak dlatego, ponieważ pracownicy wybierają marihuanę zamiast bardziej niebezpiecznych używek, takich jak alkohol czy opioidy.

Ponieważ picie alkoholu w pracy wiąże się ze znacznym wzrostem ryzyka urazu, a nie-nawykowe stosowanie opioidów spowalnia odruchy i upośledza funkcjonowanie poznawcze, wprowadzenie MML [medical marijuana laws] mogłoby teoretycznie uczynić miejsca pracy bezpieczniejszymi – dodają.

[ad position=”text-middle”]

Co ważne, nie są to jedyne badania w tym temacie. Firma Quest Diagnostics w swoich analizach wykazała, że znacząco rośnie spożycie marihuany wśród amerykańskich pracowników (o 16% od 2014 roku). Jednocześnie jednak znacząco spadło spożycie opioidów (aż o 21% między 2017 i 2018 rokiem i aż o 37% w stosunku do 2015 roku).

Może warto powyższy kontekst wziąć pod uwagę w debacie dotyczącej legalizacji marihuany? Choć mamy wrażenie, że krajowa debata przypomina raczej scenkę z pewnego popularnego, leciwego już mema…  

[ad position=”text-down”]

Szukasz ciekawego prelegenta?

Zapewniamy między innymi ciekawe prelekcje na konferencjach, rozmowy w podkastach, komentarze prasowe.

Dawid Zaraziński wystąpienia