Hotelizacja. Jak będziemy mieszkać i pracować w 2030 roku?

Dawid Zaraziński

Twórca Instytutu Kontekstów Pracy. Aktywny na LinkedIn oraz Twitterze.

Interesują Cię tematy związane z pracą? Sprawdź nasz newsletter! 💌

👉 Dla kogo: dla ambitnych osób, które interesują się tym, jak pracujemy i jaka będzie przyszłość pracy.

👉 Raz w tygodniu: we wtorkowe poranki w Twojej skrzynce.

👉 Kompaktowa formuła: piszemy za krótko, aby zmęczyć; za treściwie, aby przejść obojętnie.

Twoje imię(wymagane)

Rynek mieszkaniowy się zmienia, a pandemia koronawirusa uwypukla kierunki tych zmian. Widać to bardzo dobrze w raporcie „Rynek mieszkaniowy w Polsce w 2030 roku”, przygotowanym przez firmę CBRE. Czego możemy się spodziewać? Jak wpłynie na to, jak pracujemy? I czym jest hotelizacja?

Polska coraz starsza

Analitycy słusznie rozpoczynają od stwierdzenia kluczowego faktu: polskie społeczeństwo szybko się staże i w 2030 roku mediana wieku będzie o 10% wyższa (45,5 roku) niż obecnie (41,3 roku). Co równie istotne wzrośnie tzw. współczynnik obciążenia demograficznego, czyli relacja osób 65+ do osób w wieku 15-64 lat). Obecnie wynosi on 27,5%, za niespełna dziesięć lat będzie to 35,6%. Z tej demograficznej bomby o opóźnionym zapłonie wynikać będą poważne konsekwencje mieszkaniowe.

Zanim opiszemy czym jest hotelizacja musimy wspomnieć, że będziemy coraz mniej przywiązani do idei posiadania mieszkania na własność. Zwłaszcza, jeśli wiązać będzie się to z długoletnim zobowiązaniem kredytowym. Ale do upowszechnienia idei wynajmu długa droga. Bo liczby robią wrażenie.

  • Obecnie aż 84,2 proc. Polaków zajmuje mieszkanie, które należy do nich lub do innych osób z tego samego gospodarstwa domowego.
  • 15,8 proc. mieszka a w lokalach o regulowanym czynszu (najczęściej z zasobu gminnego) lub nieodpłatnie.
  • Zaledwie tylko 4.2% Polaków korzysta z najmu mieszkań na wolnym rynku. Ten wskaźnik jest zdecydowanie większy w dużych miastach (ok. 28 proc. w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców).

Co równie ważne, coraz rzadszym widokiem będą wielopokoleniowe rodziny mieszkające razem. Wiąże się to nie tylko ze zwiększoną mobilnością młodszych pokoleń. Dzielić się przestrzenią nie chcą także sami seniorzy, zwłaszcza ci, którzy cieszą się dobrym zdrowiem. Jednocześnie pojawiać się będzie coraz więcej mieszkań senioralnych – z dodatkowymi usługami skierowanymi do tej grupy czy obejmujące częściowe wsparcie opiekuna.

Hotelizacja – wszędzie jak w domu

W raporcie CBRE pojawia się jeszcze jeden ciekawy wątek: hotelizacja.

Zjawiskiem, które rozwinie się w najbliższej dekadzie zarówno w sektorze biurowym, handlowym, jak i mieszkaniowym będzie „hotelizacja”, czyli czerpanie wzorców z sektora hotelowego – czytamy w opracowaniu.

Zjawisko to polega na tworzeniu sieci wystandaryzowanych obiektów, działających pod wspólną marką, łączących w sobie funkcje mieszkaniowe, handlowe i biurowe. W ten sposób podróżując między lokalizacjami danej marki w różnych miastach (w kraju czy poza nim) będziesz miał do dyspozycji podobne usługi oraz możliwość obsługi najmu jedną aplikacją mobilną.

Zachęcamy do lektury całego opracowania. Dostępne jest na tej stronie.

Szukasz ciekawego prelegenta?

Zapewniamy między innymi ciekawe prelekcje na konferencjach, rozmowy w podkastach, komentarze prasowe.