Czym jest coaching kariery?

Dawid Zaraziński

Twórca Instytutu Kontekstów Pracy. Aktywny na LinkedIn oraz Twitterze.

Interesują Cię tematy związane z pracą? Sprawdź nasz newsletter! 💌

👉 Dla kogo: dla ambitnych osób, które interesują się tym, jak pracujemy i jaka będzie przyszłość pracy.

👉 Raz w tygodniu: we wtorkowe poranki w Twojej skrzynce.

👉 Kompaktowa formuła: piszemy za krótko, aby zmęczyć; za treściwie, aby przejść obojętnie.

Twoje imię(wymagane)

Masz pytanie dotyczące szeroko rozumianej pracy? Chcesz dowiedzieć się czegoś o biurze, rekrutacji pracowników, motywowaniu zespołów lub produktywności? Napisz do nas na kontakt@kontekstypracy.pl! Na Twoje pytania odpowiadają najlepsi eksperci. Dziś pytanie o coaching kariery.

PYTANIE: Czym jest coaching kariery? To pomocne narzędzie czy wyłącznie kolejny sposób na wyciągnięcie pieniędzy?

Odpowiada Tomasz Rudnik, trener z doświadczeniem headhunterskim i korporacyjnym, twórca Akademii Rekrutacji.

Aby dobrze odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć źródeł i przyjrzeć się temu, kto konkretnie oferuje taką usługę.

W mojej opinii, jeżeli jest to osoba kilka lat po studiach, bez łączonego doświadczenia biznesowo-rekrutacyjnego, wtedy jej porady będą mocno oparte na ogólnikach i stereotypach. Ich skuteczność będzie więc ograniczona.

Ale jeżeli doradcą jest ktoś z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem eksperckim, menedżerskim z jakiejś dziedziny oraz (koniecznie!) kilkuletnim doświadczeniem rekrutacyjnym to taka osoba może zaoferować praktyczną wiedzę z potwierdzoną skutecznością.

Tych drugich jest oczywiście nieporównanie mniej, więc czy można powiedzieć, że ta większość (pierwszy profil) wyciąga od ludzi pieniądze? Niestety, moim zdaniem, nawet pomimo najlepszych intencji autorów porad, kandydaci nie dostają w pełni tego, za co płacą.

Warto również zastanowić się nad samym pojęciem „coachingu”. Według definicji coach nie musi mieć doświadczenia w danej dziedzinie, podobno wystarczy, gdy zadaje właściwe pytania. 

W obszarze rekrutacyjnym to za mało. Kandydaci potrzebują wskazówek i analiz wziętych z życia i doświadczenia. Bardziej potrzebny jest im więc „mentoring” zakładający – z definicji – wiedzę ekspercką osoby oferującej taką usługę.

Na miejscu kandydatów wystrzegałbym się doradztwa kariery z „coachingiem” w tytule oraz podwoił wysiłki w znalezieniu ekspertów z praktycznym doświadczeniem. 

Szukasz ciekawego prelegenta?

Zapewniamy między innymi ciekawe prelekcje na konferencjach, rozmowy w podkastach, komentarze prasowe.