Biuro przyszłości jest ekologiczne i zaangażowane

Dawid Zaraziński

Twórca Instytutu Kontekstów Pracy. Dyrektor programowy w meet&grow, redaktor naczelny serwisu Strona Kadry. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.

Jeśli interesują Cię tematy związane z pracą i jej przyszłością...

…sprawdź nasz cotygodniowy newsletter! 💌

🔵 Dla kogo: dla ambitnych osób, które interesują się tym, jak pracujemy i jak będzie wyglądała przyszłość pracy.

🔵 Raz w tygodniu: we wtorki rano w Twojej skrzynce.

🔵 Kompaktowa formuła: trzy konkretne tematy – piszemy za krótko, aby zmęczyć; za treściwie, aby przejść obojętnie.

🔵 Warty przetestowania: zapisz się i spróbuj – w każdej chwili możesz się wypisać!

Twoje imię(wymagane)
Zgoda(wymagane)

infuture.institute oraz Spółka biurowa Skanska po raz kolejny podjęły się zdefiniowania trendów związanych z przestrzeniami, w których pracujemy i w których będziemy pracować. Efektem tej współpracy jest raport „Future of Office Space”, którego celem jest sprawdzenie, jak będą się zmieniać przestrzenie do pracy i co będą dostarczać pracownikom.

Zachęcam gorąco do lektury całości opracowania, bo dużo w nim spostrzeżeń i konkretnych przykładów. Poniżej zaś znajdziecie krótki wypis z najważniejszych uchwyconych przez badaczy trendów oraz kilka obrazujących je przykładów. Jak więc zmieniają się przestrzenie pracy? Wśród trendów, które wymieniane są jako najważniejsze znalazły się:

  • Home (like) office, czyli udomowienie przestrzeni. W biurach pojawiają się nie tylko wygodne kanapy i fotele, ale także na przykład suszarki do włosów czy kąciki z zabawkami dla dzieci. To sprawia, że pracownicy funkcjonują w biurach jak w domu, a granica między domem i biurem zaciera się. Autorzy opracowania nazywają udomowione biura „trzecią przestrzenią” – czymś pomiędzy własną przestrzenią w domu, a formalnym miejscem pracy stanowiącym wizytówkę firmy. Co więcej, życie w takich przestrzeniach nie zamiera wraz z 17-stą. Wieczorami organizowane są tam dodatkowe aktywności: spotkania integracyjne czy konferencje. Do tego typu biur możliwe jest niekiedy wprowadzanie zwierząt.
WeWork, Amsterdam
WeWork, Amsterdam
  • Human-centric office, czyli biuro dbające o potrzeby pracownika. Przestrzenie do pracy i biura dziś stają się miejscami, gdzie dba się nie tylko o komfort ciała, ale i zapewnienie równowagi psychicznej czy działań mających na celu eliminację stresu. W biurach pojawiają się na przykład strefy tech-free, które pozwalają się odciąć od bodźców i cyfrowego świata czy miejsca, w których można się zdrzemnąć (bo sen jest naprawdę ważny!). Ważnym elementem staje się także między innymi dostęp do naturalnego światła, wysoka jakość powietrza oraz zapach. Tak o nowoczesnej przestrzeni biurowej wypowiada się w raporcie współpracująca z naszym Instytutem Joanna Jurga: Niepodważalnie jedną z najsilniejszych potrzeb obecnych pracowników jest znalezienie balansu miedzy czasem pracy a czasem wolnym, przez co najmocniejszym trendem w architekturze biurowej jest tworzenie w miejscach pracy przestrzeni do medytacji, jogi i kontaktu z naturą. Ważną rolę w tym kontekście odgrywa również projektowanie synestetyczne, czyli takie które zaspokaja więcej zmysłów niż tylko wzrok, pozwalając inaczej stymulować mózg co daje zupełnie inny odbiór przestrzeni czy przedmiotów, szczególnie w świecie nastawionym na okulocentryzm. Obiekty i przestrzenie, które możemy wąchać, smakować, dotykać czy się w nie wsłuchać, a nie tylko biernie się im przyglądać – stanowią według mnie nie tylko terapeutyczną przyszłość projektowania.
Kwerk, Paryż
Kwerk, Paryż
  • Sustainable office, czyli biuro zainspirowane naturą. Trend wpisuje się w szerszą perspektywę patrzenia na biura przez pryzmat całego obszaru związanego z budownictwem cyrkularnym, które staje m.in. odpowiedzią na problem marnowania surowców i rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Wzorem stają się biura, które maksymalizują korzyści dla ludzi przy minimalizowaniu ich wpływu na środowisko.
Prudential, Singapur
Prudential, Singapur
Microsoft, Redmond
Microsoft, Redmond
  • Simple conected, czyli biura technologiczne połączone. Przestrzenie biurowe stają się miejscami, gdzie inteligentne technologie (bazujące m.in. na rozwiązaniach AI, IoT, VR, AR, beaconach czy biometrii), platformy lub aplikacje ułatwiają nie tylko pracę, ale i funkcjonowanie w biurze. Oznacza to, że pracownicy korzystają z takich rozwiązań jak na przykład systemy zarządzające przydzielaniem miejsc parkingowych, przewodniki po budynku, wirtualne recepcje, systemy do rezerwacji sam czy optymalizacji stanowiska pracy (dostosowanie temperatury czy zapachu).

[ad position=”text-middle”]

  • Hybrid office, czyli biuro łączące. Na znaczeniu zyskują przestrzenie, które mogą łączyć różne rodzaje i typy pracy, pracowników, firmy czy obszary zawodowej aktywności. Obok siebie mogą funkcjonować niezależni przedsiębiorcy, freelancerzy, start-upy i duże korporacje, co ułatwia im nawiązywanie współpracy. Przestrzenie biurowe są łatwe do zaadaptowania i elastyczne, jest w nich dużo otwartych przestrzeni, wielofunkcyjnych miejsc spotkań i mobilnych mebli. To także pojawiające się w przestrzeniach biurowych biblioteki, sklepy, przedszkola czy restauracje.
FreedomLab Campus, Amsterdam
FreedomLab Campus, Amsterdam
  • Neighbourhood-bound office, czyli biura lokalnie zaangażowane. Architektura i design stają się środkiem wyrazu lokalnej specyfiki miejsca. Biura funkcjonujące w myśl idei lokalności wyrażają w ten sposób tożsamość jako firmy zaangażowanej i wpisującej się w okolicę. Bardzo istotny w tym trendzie jest fakt, że przestrzenie lokalne odpowiadają na potrzeby mieszkańców, często wspierając okoliczne inicjatywy: różnego rodzaju społeczne instytucje, domy kultury, szkoły czy artystów.
Axis, Kraków
Axis, Kraków

[ad position=”text-down”]

Szukasz ciekawego prelegenta?

Zapewniamy między innymi ciekawe prelekcje na konferencjach, rozmowy w podkastach, komentarze prasowe.

Dawid Zaraziński wystąpienia